Dotacje dla firm w 3 krokach
Spis treści
2 szybkie fakty – dotacje dla firm z FENG na inwestycje
Tysiące małych i średnich polskich firm, przez ostatnie lata, otrzymało dotacje dla firm, środki na finansowanie projektów inwestycyjnych, w tym z POIR 3.2.2.
Miejmy na uwadze, że był to tylko jeden z dostępnych programów wspierających przedsiębiorczość.
Poznaj receptę na sukces. Dowiedz się jakie są sposoby finansowania projektów. Co oferuje Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, w formie Kredytu technologicznego na innowacje technologiczne oraz jak wesprze efektywność energetyczną Firm – kredyt ekologiczny
Pamiętaj, że tylko ok. 20% przedsiębiorców z sektora MSP deklaruje, że w przeszłości skorzystało z dotacji UE.
Jak rozwiązać problem z pozyskiwaniem funduszy unijnych, dla firm, na innowacyjne inwestycje?
Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w polskiej gospodarce, wg. danych GUS stanowią 98,2% wszystkich przedsiębiorstw. Sektor Msp wytwarza ok ¾ wartości PKB, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa blisko 50% PKB.
Udział tych przedsiębiorstw w tworzeniu PKB systematycznie rośnie. Od roku 2008 do 2015 zwiększył się on o 2,9 punkty procentowe. Dane, w oparciu o GUS, przytoczone za PARP
Ponad 60% wszystkich nakładów przedsiębiorstw na działalność B+R ponoszą duże przedsiębiorstwa. Ich ostatecznym celem jest przecież wprowadzenie nowego produktu lub usługi na rynek.
W latach 2014-2016 udział innowacyjnych małych przedsiębiorstw w przemyśle wyniósł 11,2%. Średnich innowacyjnych przedsiębiorstw przemysłowych jest 33,0%. Duże firmy cechują się najwyższym odsetkiem innowacyjnych przedsiębiorstw, wśród przedsiębiorstw przemysłowych –58,7%.
W Polsce wiele firm, zwłaszcza małych, to podmioty nieaktywne na polu innowacji.
Posiłkując się danymi GUS, wspomniany wyżej raport PARP (str. 48) wskazuje kluczowe bariery wprowadzania innowacji, trzy najistotniejsze ilustruje poniższy wykres:
Transfer technologii to najprostsza droga by pozyskać dotacje dla firm, na rozwój
Tu posłużymy się przykładem.
Ponad dwa lata temu do naszej firmy zgłosił się Pan Jan. Prowadził wtedy niewielką rzemieślniczą firmę, która wytwarzała, nieskomplikowane technologicznie, elementy wyposażenia dla branży spożywczo-gastronomicznej. Firma prosperowała dobrze, jednak Pan Jan czuł, że proste możliwości rozwoju firmy już wyczerpał.
Myślał o opracowaniu nowego produktu, nowoczesnego i bardziej złożonego od dotychczas wytwarzanych przez jego Firmę wyrobów.
W dążeniu do tego celu rozważył własne skonstruowanie i przetestowanie nowego produktu. Nie był jednak pewny czy podoła takiemu wyzwaniu, miał też obawy co do czasu trwania takiego projektu i jego złożoności (opracowanie wyrobu plus realizacji inwestycji umożliwiającej podjęcie wytwarzania).
Poszukiwał też źródeł finansowania i wtedy, jak sam mówił, pomyślał o zewnętrznym finansowaniu, rozważył korzyści jakie dają dotacje dla firm (małych) … i trafił do nas.
Razem przeanalizowaliśmy potrzeby Jego Klientów, opcje technologiczne, możliwości Jego Firmy. Po wspólnym przeprowadzeniu analizy możliwości, głównie by zredukować ryzyko związane z samodzielnym wytworzeniem technologii przez firmę Pana Jana, zaproponowaliśmy mu pozyskanie technologii.
Zakup technologii i jej wdrożenie w ramach finansowania projektów inwestycyjnych z FENG
Złożyło się też tak, że posiadaliśmy informację o technologii, która mogłaby być użyteczna dla Pana Jana i która znacznie mogłaby poprawić poziom innowacyjności i konkurencyjności wyrobu, który planował wytwarzać i sprzedawać.
Pozostała do rozstrzygnięcia ważna kwestia. Należało tak dobrać dotację, aby pozwalała sfinansować nabycie technologii, a także uzyskać środki na zakup maszyn. Było to ważne, gdyż Pan Jan chciał zakupić technologię, ale też sfinansować rozbudowę i nowe wyposażenie swojego zakładu, niezbędne dla wdrożenia technologii i wytwarzania nowego wyrobu.
Tutaj z pomocą przyszła nam możliwość sfinansowania takiego zakresu inwestycji z Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój, poddziałanie 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne. To poprzedni program, poprzedzający obecny pn: Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
Przygotowaliśmy wniosek o dotację, zostało przyznane dofinansowanie. Pan Jan przy naszym wsparciu, pomyślnie przeszedł wszystkie fazy wdrażania projektu. Zaczynając od transferu technologii i kończąc na rozliczeniu dofinansowania (wnioski o płatność). Dziś cieszy się rosnącą sprzedażą i myśli o kolejnych ambitnych projektach.
Co zrobić aby Twoja Firma też odniosła sukces i wykorzystała dotacje dla firm już istniejących ?
Często Klienci zadają nam pytanie: co będzie najlepszą podstawą dla uzasadnienia działań inwestycyjnych, dla których staramy się o pozyskiwanie funduszy unijnych ?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście bardziej złożona i zależna od konkretnego przypadku, pod który dobieramy zasady i źródła finansowania inwestycji jednak, w uproszczeniu, można powiedzieć, że podstawą dla działań inwestycyjnych będzie zawsze innowacyjna technologia.
UWAGA: chodzi o taką technologię, która w rezultacie wdrożenia, pozwala oferować produkty, procesy lub usługi, nowe lub znacząco ulepszone. Nowość lub znaczące ulepszenie odnoszone są do dotychczas wytwarzanych na terytorium Polski produktów lub usług.
Czym są nowe produkty lub znacząco ulepszone, które muszą powstać jako rezultat projektu ?
- nowe produkty to wyroby lub usługi, które różnią się znacząco swoimi cechami lub przeznaczeniem od produktów dotychczas wytwarzanych w Polsce;
- znaczące udoskonalenia istniejących produktów polegają na zmianach materiałów, komponentów oraz innych cech zapewniających lepsze działanie tych produktów.
Czy technologię, na potrzeby projektu, w ramach FENG, możemy tylko kupić ?
Mamy większy wybór, możemy:
- posiadać już technologię, np.: nabytą ze środków własnych, opracowaną samodzielnie w firmie albo jak wspomnieliśmy wcześniej,
- zakupić ją w ramach projektu – w tym celu realizujemy transfer technologii. Dopuszczalne postacie technologii to: prawo własności przemysłowej lub wyniki prac rozwojowych albo wyniki badań przemysłowych lub nieopatentowana wiedzy techniczna. Taki zakup będzie podlegał dofinansowaniu.
FENG stwarza wiele możliwości w zakresie finansowania projektów, zwłaszcza inwestycyjnych.
Pozwalają na to projekty modułowe, które zaoferuje PARP (tzw. ścieżka smart) to m.in: sfinansować koszty budowy czy zakupu / wytworzenia maszyn, urządzeń.
Umożliwia też nabycie wartości niematerialnych i prawnych (patenty, licencji, know-how oraz nieopatentowanej wiedzy technicznej). Możliwe jest też uwzględnienie kosztów montażu i uruchomienia środków trwałych, w tym używanych.
Warto pamiętać, że wszystkie te możliwości inwestycyjne otwiera posiadanie (lub plan nabycia) odpowiednio innowacyjnej, technologii.
Nowa technologia to nie wszystko, potrzebna jest promesa bankowa
Dotacja dla firm, na rozwój, w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne” zapewnia wsparcie dla przedsiębiorcy w postaci dotacji pod nazwą premia technologiczna. Dotacja ta przekazywana jest na spłatę części kapitału kredytu technologicznego, udzielonego przedsiębiorcy, przez bank, na realizację inwestycji.
Jak wygląda to w praktyce ?
- Przedsiębiorca składa do banku wniosek o udzielenie kredytu. Bank na jego rozpatrzenie potrzebuje zazwyczaj do trzech tygodni.
- Po uzyskaniu promesy lub warunkowej umowy kredytowej, przedsiębiorca, starający się o fundusze unijne, składa wniosek o dofinansowanie projektu. Do wniosku załącza promesę bankową.
Środki własne przedsiębiorcy muszą stanowić co najmniej 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej finansowanej z kredytu udzielonego przez bank.
Ocena projektu inwestycyjnego – wnioskodawca na dywaniku przed ekspertami
Ważnym elementem oceny złożonego wniosku o dotacje unijne (wraz z załącznikami) jest, w 2018 roku, spotkanie Ekspertów z wnioskodawcą lub jego upoważnionymi przedstawicielami.
W posiedzeniu Panelu Ekspertów, po stronie wnioskodawcy, mogą wziąć udział maksymalnie trzy osoby. Wnioskodawca ma możliwość udzielenia odpowiedzi na pytania i wątpliwości Ekspertów oceniających wniosek o dofinansowanie.
Wnioskodawca może też przeprowadzić prezentację projektu, z wykorzystaniem komputera i projektora. Podczas takiej prezentacji prezentuje projekt i jego cele.
Oczywiście, pomagamy w opracowaniu takiej prezentacji, która przybliży ekspertom projekt, jego główne cele oraz atuty firmy wnioskującej. Czas na dokonanie prezentacji to maksymalnie 15 minut.
Przebieg spotkania z Ekspertami podlega rejestracji dźwiękowej i wpływa na ocenę projektu.
Korzyści dla firm z pozyskiwania funduszy unijnych w ramach FENG
- dotacje do 70% dla małych firm
- dotacje do 60% dla średnich firm
- dotacja 50% na wykonane przez doradców zewnętrznych: studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne, niezbędne do wdrożenia nowej technologii
Wysokość procentowa, możliwej do uzyskania dotacji, uzależniona jest od lokalizacji inwestycji oraz od wielkości firmy wnioskującej.
- maksymalne dofinansowanie projektu to 6 mln złotych
- Dotacja (premia technologiczna) jest wypłacana w transzach (płatności pośrednie), sukcesywnie, w miarę rozliczania etapów w trakcie realizacji inwestycji oraz po zakończeniu realizacji projektu (płatność końcowa dotacji).
85% przedsiębiorców uważa fundusze unijne są zbiurokratyzowane, a korzystanie z nich dla finansowania projektów inwestycyjnych wymaga znajomości skomplikowanych procedur (mają rację). Jednak jest to droga możliwa do przebycia, o czym świadczy przytoczony przykład firmy rzemieślniczej Pana Jana.
Pomagamy przedsiębiorcom pozyskiwać środki unijne, na finansowanie MSP.
Masz więcej pytań?
Skorzystaj z darmowej, godzinnej konsultacji – wystarczy, że wypełnisz formularz.