Dotacje unijne 2024

Dotacje na rozwój firmy czyli dotacje na innowacje

Poznaj sposób, w jaki dotacje na innowacje, pozwolą zamienić pomysł na produkt

Co dają dotacje na rozwój firmy ?

Znajdź odpowiedź na pytanie: Czy mając niewiele własnych środków, jest możliwe sfinansowanie takiego projektu ?

Podpowiemy jak do tego celu można wykorzystać Ścieżkę Smart Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Program ten stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, w ramach Ścieżki Smart, oferuje moduły dotacyjne. Z tych modułów, w ramach złożonego ramach jednego wniosku o dofinansowanie skomponujemy nasz projekt.

modułowe dotacje na innowacje – Ścieżka Smart (dla MSP) w PARP

W modułach obligatoryjnych (B+R albo wdrożenia) MŚP zdecydują, który moduł wybiorą. Natomiast duże firmy zawsze muszą wybrać moduł B+R.

Z pozostałych, można skorzystać według potrzeb.

Najlepiej jak przedstawimy to na przykładzie:

Dobry pomysł to szybka Ścieżka Smart do sukcesu ?

Wyobraźcie sobie, ludzie zakładają firmę. Mają innowacyjne pomysły i marzenia, ale aby przejść do realizacji ambitnych projektów potrzebują konkretnych pieniędzy.

Oczywiście mogą je zarobić i zainwestować w swoje pomysły, ale konkurencja przecież nie stoi w miejscu.

Dzisiejszy rewelacyjny pomysł na nowy produkt czy usługę, za rok, dwa już taką rewelacją nie będzie.. Jak znaleźć wyjście z takiej sytuacji, by nie popaść w zniechęcenie ?

I po to mamy dotacje na innowacje !

Oczywiście analiza możliwości, stanu techniki, a potem przygotowanie wniosku o dofinansowanie ( i jego ocena !) trochę potrwa, ale to zaledwie kilka miesięcy !

Warto o tym pomyśleć, prawda ?



Prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa – a dotacje na rozwój firmy

Od nas wiele Firm dowiaduje się, że istnieje PARP, że finansuje projekty od opracowania prototypu do wdrożenia do produkcji / usług i warto z tego skorzystać.

Ścieżka Smart – od opracowania pomysłu, przetestowania go, poprzez wdrożenie do oferty, aż do wsparcia eksportu (są to moduły). Dla MSP nabory wniosków organizuje PARP a dla dużych Firm NCBiR.

Nadzieję na zrealizowanie projektu z dofinansowaniem UE ma wiele Firm, ale mają też obiekcje co do sposobu organizacji realizacji projektu oraz finansowego wkładu własnego do projektu.

„Przecież, aby realizować projekt UE, wsparty dofinansowaniem, trzeba mieć pieniądze i to pewnie spore” – takie wątpliwości ma wielu menadżerów i szefów firm.

Pieniądze na wkład własny do projektu są oczywiście potrzebne, ale proponujemy, by spojrzeć na ten problem inaczej.

Tworzenie innowacji w firmie, prowadzenie procesu badawczego / rozwojowego, wymaga rozsądnego planowania, zwłaszcza gdy spodziewane rozwiązanie techniczne ma być na wysokim, krajowym poziomie, wymaganym w Ścieżce Smart.

W projektach szybka Ścieżka Smart ważne jest dobre zaplanowanie działań

W ramach naszego wsparcia dla firm proponujemy od razu pracować na roboczym harmonogramie prac projektowych, badawczych i wdrożeniowych.

Badania przemysłowe i prace rozwojowe wymagają odpowiednio zaplanowanego czasu, nie można oczekiwać natychmiastowych wyników, zwłaszcza gdy są realizowane przez firmy średnie i małe.

Nie da się zaplanować realizacji tego typu na dwa kwartały !

Takich prac nie można planować na okres kilku miesięcy, o ile nie są uprzednio zaawansowane, czyli nie mają już na wstępie odpowiedniego poziomu gotowości technologicznej.

Bywa też drugi powód, dla którego czas projektu, powinien być zdecydowanie dłuższy.

Przy ograniczonych środkach własnych, dłuższy czas realizacji projektu pozwala, rozliczać projekt sukcesywnie i składać wnioski o częściową wypłatę dofinansowania. Pozwala to wkład własny do projektu uiszczać w sposób rozłożony w czasie, zatem bardziej dostępny.

Takie podejście do planowania czasu realizacji zmniejsza też ryzyko realizacji całego projektu, ale trzeba uwzględnić też kolejne kroki.

Dotacje na rozwój firmy to efektywny sposób finansowania nie tylko prac rozwojowych ale też wdrożeniowych

Najpierw kilka ważnych kwestii, nad którymi należy się zastanowić przed podjęciem decyzji o ubieganiu się o modułowe dotacje na innowacje, z PARP lub NCBiR (duże Firmy), pod nazwą szybka Ścieżka Smart. Nad takimi kwestiami, zastanowimy się wspólnie z naszymi Klientami:

  • czy własność intelektualna (prawa do patentów, licencji itd..) nie stanowi bariery dla wdrożenia wypracowanych podczas trwania projektu badawczego (moduł B+R) rezultatów projektu. Ta kwestia wymaga też oceny czy nasz planowany rezultat prac rozwojowych stanowi innowację produktową lub procesową oraz czy jest nowością (ma nowe cechy, funkcjonalności itp..) co najmniej w skali polskiego rynku, w porównaniu do rozwiązań dostępnych aktualnie na rynku
  • czy projekt powinien obejmować badania przemysłowe i prace rozwojowe albo same prace rozwojowe.

W uproszczeniu:

badania przemysłowe – realizowane przez przedsiębiorstwa, mają na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących  produktów, procesów i usług.

prace rozwojowe – obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej, dla planowania produkcji oraz  tworzenia i  projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.

  • ludzie, którzy mają tworzyć zespół badawczy oraz wdrożeniowy w projekcie, jak też sam sposób zarządzania w projekcie. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ludzie, których pragniemy zatrudnić w ramach projektu, np. przy pracach rozwojowych, czy do nadzoru zakupów (maszyn itp..) mają odpowiednio przekonujący dorobek zawodowy, doświadczenie itd..
  • czy projekt wpisuje się w Krajową Inteligentną Specjalizację, czyli zestaw tematyki traktowanej priorytetowo, podzielonej na 17 grup i opisanej na 70 stronach. 

Rozstrzygnięcie powyższych kwestii, jest ważne, szczególnie dla MŚP. Wsparcie, które oferujemy, pozwala je ocenić i przygotować Firmę do wnioskowania o dotacje na prace B+R oraz o środki na wdrożenie (szybka Ścieżka Smart).

Dotacje na innowacje a projekty modułowe – jakie koszty sfinansuje PARP ?

Po rozstrzygnięciu wstępnych kwestii, opisanych powyżej i stwierdzeniu, że nie ma barier, możemy wnioskować o dotacje na innowacje.

Harmonogram i zakres prac przewidzianych do realizacji w ramach projektu, obejmującego dotacje na projekty modułowe, uzależniony będzie od modułów, które wybierzemy:

  1. Moduł B+R – sfinansujemy w nim m.in:
    • wynagrodzenia osób zatrudnionych przy prowadzeniu badań przemysłowych lub prac rozwojowych nad nowym produktem/ usługą;
    • podwykonawstwo, czyli zlecanie stronie trzeciej części merytorycznych prac projektu;
    • koszty urządzeń i aparatury oraz wartości niematerialnych i prawnych ( kwalifikujemy odpisy amortyzacyjne lub koszty odpłatnego korzystania, takie jak leasing czy wynajem)
    • inne koszty operacyjne, m.in.: materiały, sprzęt laboratoryjny – niebędący środkami trwałymi, elementy służące do budowy i na stałe – zainstalowane w prototypie;
    • koszty pośrednie = [w/w koszty, koszty bez podwykonawstwa x 25%]
  2. Moduł wdrożenie innowacji:
    • koszty zakupu i montażu środków trwałych (maszyn itp..);
    • koszty materiałów i robót budowlanych związanych z budową / rozbudową obiektów dla potrzeb wdrożenia projektu;
  3. Moduł infrastruktura B+R (centrum B+R):
    • koszty zakupu urządzeń i aparatury do prowadzenia prac B+R;
    • koszty budowy obiektów dla firmowego centrum B+R;
  4. Moduł Internacjonalizacja – wsparcie eksportu:
    • dofinansowanie do udziału w targach i misjach gospodarczych;
  5. Moduł kompetencje czyli szkolenia:
    • dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników – zwłaszcza wysoko-technologicznych lub niezbędnych dla wdrożenia;
  6. Moduł cyfryzacja:
    • sfinansujemy tu mi.ni: robotyzację, cyberbezpieczeństwo, big data, internet rzeczy, oprogramowanie do prototypownia;
  7. Moduł zazielenianie przedsiębiorstw – GOZ:
    • sfinansujemy tu m.in: instalacje OZE, ekoprojektowanie, recykling, zastępowanie materiałów naturalnymi itp..


Czy naprawdę warto skorzystać z dotacji na rozwój firmy – szybka Ścieżka Smart ?

Atrakcyjny poziom dofinansowania:

Na B+R – badania przemysłowe i prace rozwojowe:

  • mikro i małe:
    • do 80% – kosztów kwalifikowanych w zakresie badań przemysłowych
    • do 60% kosztów kwalifikowanych w zakresie prac rozwojowych
  • średnie:
    • do 75% kosztów kwalifikowanych w zakresie badań przemysłowych oraz
    • do 50% kosztów kwalifikowanych w zakresie prac rozwojowych.

Na wdrożenie innowacji – inwestycje wdrożeniowe:

  • wg mapy pomocy publicznej – poziom dofinansowania zależny jest od lokalizacji inwestycji oraz od wielkości Firmy;
  • UWAGA – dotacja w module wdrożeniowym, w ramach Ścieżki Smart składać się będzie z części bezzwrotnej oraz części zwrotnej. Cześć zwrotna będzie wyliczana 4 lata po zakończeniu inwestycji, w oparciu o wielkość osiągniętej sprzedaży i specjalny wzór. Ale realna cześć zwrotna to 2,5% – 3,0%

kredyt technologiczny

Nie chcesz ponosić ryzyka dotacji zwrotnej ? Zobacz kredyt technologiczny


Warto pamiętać, że koszty realizacji projektów są rozłożone w czasie realizacji projektu, np: na 30 miesięcy.

Właśnie z opcji rozłożenia kosztów projektu w dość długim czasie korzysta wiele firm.

Firmy jako atrakcyjne postrzegają też możliwość kwalifikowania wynagrodzenia pracowników jako kosztu w projekcie. Te czynniki i równie ważna firmowa dyscyplina finansowa pozwolą z sukcesem realizować projekt.

Warto dodać, że bardzo staranne przygotowanie, przeanalizowanie projektu na etapie ubiegania się o dotację daje dobry efekt. Pozwoli bez problemów rozliczać etapowo projekt. Warto składać jak najczęściej wnioski o płatność. Oczywiście aby to robić trzeba dbać o dokumentację i sprawozdania monitorujące postęp prac w projekcie.

Wiele firm najbardziej obawia się obowiązkowego, wirtualnego spotkania z ekspertami oceniającymi wniosek o dofinansowanie. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ spotkanie dotyczy głownie kwestii związanych z zapisami w złożonym wniosku. Nie przypomina egzaminów na studiach 🙂

Od czego zacząć gdy chcemy pozyskać dotacje na rozwój firmy ?

Jest takie przysłowie: „Kto pyta – nie błądzi”. W tym przypadku powinno brzmieć: Kto pyta, ten spełnia swoje marzenia i buduje przyszłość swojej Firmy.

Koniecznie zapytaj o dotacje na projekt modułowy.

Dla małych i średnich firm oferujemy proste i zrozumiałe wsparcie w procesie pozyskania dotacji.

Pozwoli ono ocenić szanse Twojej firmy i uzyskać dotacje na rozwój firmy.


Uwaga!

Nabór wniosków ramach Ścieżka Smart, w 2024 roku, rozpocznie się:

27 czerwca i potrwa do 24 października !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − 5 =