Kredyt Ekologiczny na efektywność energetyczną
Kredyt ekologiczny to dotacja, która ma za zadanie poprawić efektywność energetyczną w Twojej firmie i obniżyć koszy z tego tytułu.
Spis treści
Jak będzie działał kredyt ekologiczny?
Będzie to działanie bardzo podobne do znanego przedsiębiorcom i oferowanego przez BGK kredytu technologicznego.
Kredyt ekologiczny – pierwszy nabór potrwa od 24 października 2025 do 08 stycznia 2026 roku.
Bedzie finansowany ze środków unijnych, za pośrednictwem BGK, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021 – 2027.
Przedsiębiorca przygotowuje dokumentację projektu (wniosek i wymagane załączniki), które składa do wybranego banku komercyjnego. Bank, po dokonaniu pozytywnej oceny przedłożonej dokumentacji, wystawia przedsiębiorcy promesę kredytu ekologicznego.
W przypadku promesy kredytu ekologicznego jego wielkość będzie mogła obejmować 100% kosztów kwalifikowanych projektu (minimum to wielkość wnioskowanej dotacji – premii ekologicznej) objętego wnioskiem przedsiębiorcy
Promesa ta jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie składanego do BGK.
BGK po pozytywnej ocenie wniosku przedsiębiorcy udzieli dofinansowania w postaci tzw. premii ekologicznej, która posłuży spłacie części kapitału kredytu udzielonego przez bank komercyjny.
Jakie firmy mogą się ubiegać o dofinansowanie w by poprawić efektywność energetyczną ?
- MŚP
- podmioty typu small mid-caps (≤ 499 pracowników)
- podmioty typu mid-caps (≤ 3000 pracowników).
Na co może zostać przeznaczony kredyt ekologiczny ?
Kredyt ekologiczny będzie mógł zostać przeznaczony na przedsięwzięcia związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne:
- zwłaszcza na modernizację infrastruktury (linii technologicznych, budynków);
- budowa lub modernizacja instalacji OZE w celu ograniczenia zużycia energii (np. elektrycznej) w danym przedsiębiorstwie (wykorzystywanej na własny użytek);
- także na wdrażanie nowych lub ulepszonych produktów, które w powiązaniu ze zmianą procesową pozwolą na osiągnięcie poprawy efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego.
- termomodernizacja budynków wraz z np: panelami PV, pompą ciepła, ładowarką elektryczną, magazynem energii zdolnym odbierać min. 75% z podłączonej instalacji OZE
- energooszczędne procesy produkcyjne (wymiana lub modernizacja maszyn / urządzeń na efektywniejsze energetycznie),
- zakup systemów sterowania mających na celu obniżenie zużycia energii,
- modernizacja wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia, oświetlenia itp. instalacji technologicznych mając na uwadze efektywność energetyczną.
- inwestycji w zielone dachy i wykorzystanie wód deszczowych (max do 15% wartości projektu ogółem)
Ważne wymogi
- minimalna wartość wydatków kwalifikowanych to 2 miliony złotych (netto)
- Inwestycje, będą musiały być związane z modernizacją posiadanej infrastruktury firmy i przyczyniać do zwiększenia efektywności energetycznej procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie.
- Potrzeba realizacji takich inwestycji będzie powinna wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego.
- Warunkiem otrzymają dofinansowania będzie poprawa efektywności energetycznej o minimum na poziomie 30%.
Na jakie dofinansowanie może liczyć Firma ?
Dofinansowanie może wynosić od 15% do 80% wartości netto inwestycji.
Procent dofinansowania, dla Firmy uzależniany od kilu czynników:
- wielkości firmy ubiegającej się o dofinansowanie,
- lokalizacji inwestycji (województwo, powiat),
- podstawy prawnej pomocy publicznej, w oparciu o którą jest udzielana dotacja (takich podstaw jest 7),
Przykład: średnia firma, w województwie łódzkim zamierza poprawić efektywność energetyczną swojego budynku o ponad 40%, w porównaniu do sytuacji sprzed inwestycji. Inwestycja będzie polegała na wymianie co najmniej dwóch rodzajów elementów budynku (spośród systemów technicznych w budynku i/albo elementów przegród zewnętrznych). Na swoją inwestycję może otrzymać łącznie aż 70% dofinansowania.
W opisanej sytuacji – ponad 40% poprawa charakterystyki energetycznej budynku – w dofinansowaniu zawiera się bonus w postaci dotacji zwiększonej o 15% (z 55% do 70%). Jednak warunkiem uzyskania tak powiększonej dotacji będzie poprawa charakterystyki energetycznej budynku ponad poziom wynikający z minimalnych norm, wchodzących w życie w okresie 18 miesięcy od zakończenia inwestycji finansowanej kredytem ekologicznym.
Od czego zacząć – audyt energetyczny i sytuacja finansowa
Realizacja projektu powinna wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego, który uzasadni projektowane zmiany w zakresie: efektywność energetyczna.
Sporządzenia audytu może trochę potrwać. Warto więc przeanalizować projektowane rozwiązania sprzyjające oszczędności energii ze specjalista, który wykona audyt. W momencie uruchomienia naboru wniosków o dofinansowanie przez BGK warto mieć gotowy audyt, a nie dopiero zaczynać poszukiwania specjalisty.
Pamiętajmy przy tym, że audyt powinien potwierdzić, że zrealizowana przez nas inwestycja, sfinansowana kredytem ekologicznym pozwoli na uzyskanie co najmniej 30% oszczędności energii.
Zapytaj jak możemy pomóc w pozyskaniu kredytu ekologicznego
Nabór w ramach Kredytu ekologicznego w 2025 roku jest planowany od 24 października 2025 do 08 stycznia 2026. Ogłoszenie naboru nastąpi 23 września b.r
Dla MSP oferujemy wsparcie, które pozwoli ocenić szanse Twojej firmy, dobrać zakres projektu i uzyskać dotację z kredytu ekologicznego.
Nie czekaj, skorzystaj z konsultacji – zapraszamy do >> kontaktu
Zapisz się na Newsletter !