Audyt energetyczny przy dotacjach z UE
Spis treści
Audyt co to takiego i dlaczego warto ?
Audyt energetyczny ? Przy wysokich kosztach energii coraz więcej uwagi zawracamy na możliwości ograniczenia jej zużycia. Przeglądamy Internet poszukując źródeł finansowania inwestycji , które pozwoliłyby nam ograniczyć zużycie energii i zaoszczędzić na rachunkach. I często przy tej okazji spotykamy się właśnie z wymogiem jakim jest audyt.
W jakich programach dotacyjnych musimy mieć audyt energetyczny ?
Jest już ich całkiem sporo, wymieńmy najciekawsze:
Kredyt ekologiczny (dla firm) – to dotacja (do 70%)
Przeznaczona na inwestycję, której rezultat ma dać minimum 30% redukcję zużywanej energii pierwotnej. Właśnie ten wymóg powoduje, że potrzebny jest audyt, który określi ilość zużywanej energii w obecnym stanie oraz przewidywaną po zakończeniu inwestycji.
Pożyczka Zero % na efektywność energetyczną średnich firm
Wymaga audytów energetycznych.
- Program TERMO – prowadzony przez BGK, obejmujący kilka działań (pożyczki preferencyjne i granty). Oczywiście audyty też są potrzebne.
- Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym – to wsparcie realizowane w ramach programów regionalnych. Też wymaga audytów.
Trzeba przy tym pamiętać, że mamy właściwie dwa typy audytów:
- audyt energetycznego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (budynku)
- audyt efektywności energetycznej
Audyt energetyczny obejmuje wykonanie bilansu energetycznego budynku, urządzenia, lub instalacji, którego dotyczy inwestycja.
Audyt energetyczny budynku
Nazywany jest też audytem energetycznego przedsięwzięcia termo modernizacyjnego.
Sporządzany jest dla przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej. Takie przedsięwzięcie polega na realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w rozumieniu Ustawy z o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Dla wykonania audytu stosuje się metody obliczeń, przepisy i uregulowania określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury marca 2009 roku, w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, z uwzględnieniem różnic w sposobie użytkowania tych budynków i ich właściwościach.
Podmiot wykonujący tego typu audyt energetyczny musi również przestrzegać wytycznych zawartych w Obwieszczeniu Ministra i Technologii z kwietnia 2022 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a szczególnie w określonych minimalnych wartościach oporu cieplnego;
Audyt energetyczny wymaga szeregu czynności
- Wstępna część opisowa i dane do audytu – inwentaryzacja
- Uzupełnienie – obliczenie: U dla przegród, strumienia powietrza wentylacyjnego, zapotrzebowania ciepła dla stanu istniejącego
- Wybór udoskonaleń – lista
- Lista udoskonaleń w kolejności SPBT Simple Pay Back Time) – prosty czas zwrotu
- Analiza i ocena udoskonaleń zmniejszających straty ciepła – wybór optymalnego wariantu, określenie kosztu i SPBT)
- Analiza i ocena udoskonaleń podwyższających sprawność instalacji c.o. (określenie metod poprawy, obliczenie kosztów, oszczędności i czasu zwrotu SPBT)
- Wyznaczenie optymalnego zakresu przedsięwzięcia (warianty, obliczenie kosztów ogrzewania i oszczędności dla wariantów, ocena wariantów i wariant wybrany)
- Opracowanie karty audytu.
Budynki po wykonaniu termomodernizacji opartej o audyt energetyczny muszą spełniać wymagania zawarte w Warunkach Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki . W szczególności ściany zewnętrzne powinny, po modernizacji, spełniać warunki w zakresie maksymalnych wartości współczynników przenikania przez przegrody, a także powinny być spełnione wymagania dotyczące maksymalnej wielkości okien.
Audyt efektywności energetycznej
Sporządzany jest dla pozostałych przedsięwzięć innych niż wymienione powyżej, służących poprawie efektywności energetycznej.
Dla wykonania takiego audytu stosuje się sposoby i metody obliczania oszczędności energii określone w Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii z dnia 12 kwietnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 956).
Obniżenie zużycia energii w procesach technologicznych firm wymaga:
- inwentaryzacji tych procesów, tj. dokonanie pomiarów zużycia energii w głównych ciągach technologicznych oraz w procesach pomocniczych, które też mogą generować spore zużycie energii.
- określenia potencjalnych możliwości wdrożenia działań technicznych przynoszących potencjalne oszczędności zużycia energii. Wymaga to znajomości stanu techniki w danym zakresie.
- szacunkowych kosztach wdrożenia tych działań. Oczywiście istotne jest też określenie czasu w jakim zwrócą się poniesione nakłady.
Sprzyja temu uprzednie określenie zużycie energii. W rezultacie daje to podstawę dla sporządzenia planu redukcji zużycia energii w kluczowych punktach procesu technologicznego. Temu celowi służy właśnie audyt efektywności energetycznej.
Normy EN 16001 i ISO 50001 a audyty energetyczne
Idąc dalej warto zastanowić się nad stworzeniem w firmie systemu w zakresie kontroli energochłonności procesów produkcyjnych czy usługowych. W konsekwencji pozwoli to na bieżącą kontrolę i analizę zużycia energii w procesach.
Można w tym celu posłużyć się m.in. normą PN-EN 16001 System zarządzania energią. Norma ta uzupełnia normę ISO 9001.
Warto też odnotować, że standard PN-EN 16001 ma taką samą strukturę jak norma ISO 14001. Ta zgodność powinna ułatwić ich wspólne stosowanie. Został skonstruowany tak, przejście z EN 16001 na ISO 50001 (Systemy Zarządzania Energią – Zalecenia i wymogi użytkowania) było procesem płynnym.
Jak wdraża się PN-EN 16001 ?
Wdrażanie oparte jest o metodykę wywodzącą się z cyklu Deminga:
- Planuj – identyfikacja aspektów energetycznych, zamierzenia i cele;
- Wykonaj – przydzieleniu zasobów i osób odpowiedzialnych, przeprowadzeniu szkoleń, utworzeniu dokumentacji;
- Sprawdź – ustanowienie systemu monitoringu, przeprowadzanie wewnętrznego audytu efektywności energetycznej i systemów zarządzania energią;
- Zastosuj – wprowadzenie zmian;
Zapisz się na Newsletter !