info

Bezzwrotne dotacje unijne – jak się ubiegać ?

Powiedzmy sobie szczerze bezzwrotne dotacje unijne są bardzo kuszące, stąd zainteresowanie nimi jest bardzo duże.

Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrywać możemy w kilku aspektach:

  • po pierwsze słyszymy o  firmach, które pozyskały dotacje podczas poprzednich alokacji i dzięki nim dokonały spektakularnego rozwoju,
  • podświadomie marzymy o rozwoju własnej firmy i dalszych inwestycjach.
  • najczęściej jednak patrzymy na dotacje przez pryzmat pieniędzy. Dotacja to nie kredyt, to realne wsparcie, (to…. nieopodatkowany przychód), to sposób, aby osiągnąć zakładany cel w określonym dla nas czasie.  

W tym artykule dowiesz się:

Bezzwrotne dotacje unijne dla firm – od czego zacząć ?

Podjęcie decyzji o pozyskaniu dotacji, przez właściciela czy osobę zarządzającą firmą nie jest łatwe. Na pierwszy plan wysuwa się ryzyko straty czasu i ryzyko straty pieniędzy na procedurę przygotowawczą.

Pozyskiwanie środków unijnych to przede wszystkim udział w konkursach. Nie ważne czy wybierzemy konkurs ogólnopolski czy regionalny, czy są to środki z NCBiR, PARP-u, Urzędów Marszałkowskich czy innych instytucji,  skala przygotowań jest podobna i ryzyko podobne. Należy uwzględnić, że zmierzymy się  często z kilkuset firmami, często będącymi naszą konkurencją.

Pierwsza decyzja: kto ?

Projekt przygotujemy własną pracą (własnych pracowników) czy poprzez wynajętą firmę – konsultanta ?

Czas

Musimy ocenić co będzie bardziej opłacalne. Jeśli przeanalizujemy terminy składania wniosków od ogłoszenia konkursu zauważymy, że dużą role odgrywa czas.

Działając sami (lub delegując pracowników), nie mając doświadczenia, będziemy potrzebować dużo czasu na zgłębienie dokumentacji dla danego konkursu, tym bardziej, gdy będziemy starali się zgłębić wytyczne czy dokumenty strategiczne UE.

Ogłoszenie o konkursie, regulamin, katalog kosztów, kryteria to tylko podstawowe dokumenty z informacjami. Chcąc się dobrze przygotować – starajmy dotrzeć do wszystkich możliwych dokumentów, również tych, które będą nas obowiązywały po otrzymaniu dotacji. Nie sztuka jest bowiem jest otrzymać wsparcie.

Sztuką jest zrealizować projekt i uzyskać jego trwałość.  Realnie oceńmy więc swoje możliwości w zakresie przygotowania dokumentacji konkursowej.

Terminu złożenia dokumentów nie można przedłużyć, nawet z przyczyn losowych…

Na działania koncepcyjne może pozostać nam niewiele czasu.

Zdolność do zgłębiania nowej wiedzy i wymogów konkursowych.

Dokumentacja konkursowa jest często obszerna, a punktowa ocena składanego wniosku o dofinansowanie projektu narzuca pewne działania.

Przyda się umiejętność analizy i adaptowania działań w projekcie, pod kątem planów rozwojowych Firmy.

Przeanalizujmy czy jesteśmy w stanie na określony termin uzyskać wymagane pozwolenia, zaświadczenia, opinie.

Szczególnie dotyczy to projektów inwestycyjnych. Już na etapie składania wniosku musimy mieć rozeznanie, czy  realne jest zrealizowanie inwestycji w kontekście powyższych dokumentów. Zróbmy rozeznanie możliwości, aby nic nie stanowiło zagrożenia dla realizacji projektu.

Pamiętajmy o wstępnym rozeznaniu rynku pod kątem przewidzianych do projektu zakupów.

Jeżeli nie oszacujemy dobrze kosztów, wtedy, na etapie realizacji projektu będziemy musieli wyłożyć więcej własnych środków aby projekt został zrealizowany.

Wpisane wysokie wartości zakupów- to wpływ na zdolność finansową i opłacalność.

Umiejętność pracy zespołowej

Projekt – wniosek o dofinansowanie wraz z wymaganymi załącznikami – wymaga sporządzenia opisów w różnorakich aspektach (marketing, finanse, w tym prognozy, scenariusze, warianty technologiczne, itp..).

Najlepszy efekt osiąga się korzystając ze specjalistycznej wiedzy. Nawet najlepsze strony internetowe nie pomogą nam sporządzić prawidłowych założeń finansowych, samych tabel finansowych czy przeanalizowaniu znanych tylko nam możliwych wariantów technologicznych.

Jak redagować wymaganą dokumentację ?

Tak jak już wcześniej zostało wspomniano: Wniosek o dofinansowanie i przygotowane załączniki – muszą być zgodne z wymogami określonymi w: 

  • instrukcjach,
  • regulaminach konkursów,
  • programach operacyjnych,
  • szczegółowych opisach osi priorytetowych,
  • w inteligentnych specjalizacjach,
  • itp..

Warto też przejrzeć dobre praktyki.

Zlekceważenie któregoś dokumentu może zakończyć się przykrą niespodzianką czy to na etapie oceny formalnej projektu, czy też na etapie oceny merytorycznej.

Powraca pytanie: czy przygotujemy dokumentacje sami, czy też …

Czy firma – konsultant zrobi za nas wszystko ?

Oczywiście tak się nie stanie. Nawet najlepszy konsultant nie zna tak dobrze jak my sami naszej firmy, czyli bez współpracy się nie obędzie.

Czy to się opłaca ?

Warto rozważyć i zestawić ze sobą korzyści, koszty, czas i ryzyko, w odniesieniu do alternatywy jaką byłaby własna praca na projektem.

Gdzie zapytać o bezzwrotne dotacje unijne ?

Gdzie dowiadywać się o dostępnym dofinansowaniu?

Możliwości mamy kilka:

  • strony www programów operacyjnych: FENG
  • spotkania informacyjne – często organizują je Urzędy Marszałkowskie lub instytucje organizujące nabory wniosków, np.: NCBiR czy PARP
  • pytaj ekspertów – np.: dyżury telefoniczne w sieci punktów informacyjnych funduszy europejskich
  • strony firm doradczych ( nasza !) i wiele innych

Warto korzystać z wiarygodnych źródeł i nie ulegać sugestiom, że w danej chwili wszystko o czym tylko zamarzymy (inwestycje, badania) możemy zrealizować w danej chwili w ramach już ogłoszonych konkursów.

Wielokrotnie trzeba zaczekać na dany konkurs. Zapowiedzi zwykle są przedstawiane w dostępnych dla każdego programu harmonogramach. Wystarczy śledzić ewentualne zmiany.

Jakie bezzwrotne dotacje z unii warto pozyskać bieżącym roku

W bieżącym roku warto rozważyć pozyskiwanie funduszy unijnych w ramach programów ogólnopolskich, w których nabory wniosków trwają stosunkowo długo, warto wymienić tu chociażby:


Z innych, interesujących kierunków, w ramach których udzielane są dotacje warto wymienić:

Dostępność Plus

Program rządowy Dostępność Plus 2018-2025 – w ramach programu przygotowano dedykowane konkursy, które umożliwiają pozyskanie środków unijnych na opracowanie albo wdrożenie do oferty wyrobów i usług zwiększających ich dostępność.

Wspomniana dostępność to np.: właściwość systemów informacyjno-komunikacyjnych, produktów czy usług, która pozwala osobom z ograniczeniami fizycznymi i /lub poznawczymi na korzystanie na zasadzie równości z innymi ze wspomnianych produktów czy usług.

Konkursy dla województw

Idea określenia mapy pomocy publicznej z uwzględnieniem regionów słabiej rozwiniętych podyktowana jest wyrównywaniem szans, z uwagi na to konkursy wykluczają np:  Warszawę jako miejsce realizacji projektu, czy też różnicują poziom dofinansowania w regionach i powiatach. Jest to jeden z kierunków wspieranych przez Unię.

Pozyskiwanie środków unijnych to nie tylko dotacje.

Pożyczki preferencyjne, z dopłatami UE do oprocentowania.

Takie pożyczki oferują rozmaite fundusze pożyczkowe, działające w poszczególnych województwach, pod egidą Urzędów Marszałkowskich, ale też np: PARP czy TISE


jak pomagamy firmom

Zobacz jak pomagamy firmom pozyskując bezzwrotne dotacje unijne

Pomagamy zwłaszcza w kilku ważnych kwestiach:

Każdy wniosek o dofinansowanie jest oceniany w oparciu o kryteria

Regulaminy konkursów dotacyjnych zawierają załączniki które określają kryteria wyboru projektów: formalne i merytoryczne (punktowane).

Istotne jest by przewidziany do złożenia wniosek o dofinansowanie możliwie najlepiej spełniał kryteria

Zamówienia realizowane w projekcie

Już na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie warto zapoznać się z obszernymi dokumentami – robimy to za Ciebie :

Nieprawidłowe udzielenie zamówienia w ramach projektu może być przyczyną późniejszych korekt finansowych, czyli pomniejszenia kwoty dofinansowania.

Ma to szczególnie znaczenie dla tych Firm, które realizują projekt na progu wymagalnej, minimalnej z gór określonej wartości projektu.

Korekty finansowe to także opóźniony czas wypłaty zaliczek czy rozliczenia projektu.

Warto też przejrzeć stronę pn: Baza Konkurencyjności (wymaga utworzenia konta i zalogowania), właściwą dla zamieszczania zapytań ofertowych dla wielu konkursów dotacyjnych.

Dokumentacja projektu

To sprawa właściwego gromadzenia i przechowywania oraz opisywania dokumentacji zamówień, dokumentacji finansowo – księgowej, w tym wniosków o płatności (wypłatę dotacji). Szczególnie istotne jest to przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

Ważny jest też aspekt prawidłowego ujmowania w kosztach, środków trwałych, nabytych z udziałem dofinansowania.

Na etapie podpisywania umowy czy rozliczenia projektu nie może nam zabraknąć kluczowego dokumentu, typu dowód przelewu, faktura czy też protokół odbioru środka trwałego.

Kwestia promocji

Informacja o pozyskaniu środków unijnych, to z pozoru drobna sprawa, ale są tu reguły i wymogi promocji, które, realizując projekt, musimy dochować. Dotyczy to m.in: odpowiedniego oznaczania tablicami i logotypami miejsc realizacji projektu czy prawidłowego oznaczenia zakupionych środków trwałych.

W przypadku każdego konkursu jest stosowny dokument określający  szczegółowe zasady w tym zakresie.

Warto przeanalizować swoje działania marketingowe, przestudiować dokumenty, szczególnie ustalając koszty związane z realizacją projektu. Musimy uważać by nie pominąć kluczowej wymaganej pozycji czy zakresu, który w zapisach wniosku czy biznes planu powinien mieć odzwierciedlenie.

Zmiany w projekcie

Mogą być dokonywane jedynie w zakresie określonym w umowie o dofinansowanie zawartej przez przedsiębiorcę z instytucja udzielającą dofinansowania.

W praktyce istotne są m.in. zasady przesuwania środków pomiędzy poszczególnymi planowanymi zakupami. Ważne by spełniać wymogi informowania w tym zakresie oraz identyfikować sytuacje, w których umowa wymaga aneksowania.

Przestudiujmy wzór umowy. Zawsze jest dostępny w ramach publikowanej dokumentacji do danego konkursu, a jest to dokument kluczowy ! Nasze prawa i obowiązki, ryzyko zawarte są w tym dokumencie.

Najważniejsza kwestia – realnie określmy i kontrolujmy wskaźniki

Papierowy wniosek czy okienko w generatorze elektronicznych wniosków wszystko przyjmie, każdy zapis, ale… zastanówmy się czy zaplanowane i ujęte we wniosku wskaźniki są realne do osiągnięcia w przyszłości.

Czy będziemy w stanie zatrudnić deklarowaną liczbę osób, czy osiągniemy deklarowany wzrost sprzedaży, czy jest możliwy do osiągnięcia deklarowany wskaźnik środowiskowy, itd.. ?

Tylko wnikliwa analiza uchroni każdy projekt przed niepowodzeniem, a jego realizacja po podpisaniu umowy o dofinansowanie będzie tylko czystą przyjemnością.

Tylko rozważnie możemy ubiegać się o bezzwrotne dotacje unijne.


tak chcę rozwijać firmę

Osoby zainteresowane szczegółami zapraszamy do kontaktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + siedem =