Dostępny budynek, aplikacje, ITC – finansowane z pożyczki
Spis treści
Klucz do sukcesu Twojej Firmy – dostępność
Dostępny dla osób o różnej sprawności. Nie tylko budynek ale też np: strony www czy rozwiązania komunikacyjne w obszarze produktów lub usług. Dlaczego dostępność jest tak istotna ?
Zapewnienie dostępności pozwala wszystkim, niezależnie od ich ograniczeń fizycznych, sensorycznych czy poznawczych, korzystać z przestrzeni i usług firmy na równych zasadach. To wyraz szacunku dla różnorodności oraz podstawowe prawo człowieka.
Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami:
Dostępność to brak barier, czyli przeszkód architektonicznych, cyfrowych i informacyjno- komunikacyjnych, które uniemożliwiają lub utrudniają osobom ze szczególnymi potrzebami udział w różnych sferach życia na równi z innymi osobami.
Dlatego zapewnienie dostępności budynków firmowych, stron www dla osób o szczególnych potrzebach, takich jak np::
- osoby z niepełnosprawnościami,
- seniorzy,
- rodzice z małymi dziećmi,
to nie tylko kwestia zgodności z przepisami prawnymi, ale także wyraz odpowiedzialności społecznej i kluczowy aspekt nowoczesnego biznesu.
Dostępny architektonicznie, cyfrowo i komunikacyjnie – dlaczego jest to ważne dla firm ?
Postaw na dostępny dla osób o różnej sprawności, budynek firmy oraz zasoby ITC i cyfrowe, zwłaszcza te wykorzystywane do świadczenia usług czy sprzedaży produktów. To strategiczna decyzja biznesowa, która wspiera rozwój firmy oraz buduje pozytywny wizerunek, sprawiedliwe społeczeństwo oraz zwiększa konkurencyjność. Są też inne korzyści:
Poprawa warunków pracy
Dostępny oznacza przyjazne przestrzenie biurowe, ktore umożliwiają zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, co wzbogaca zespół o różnorodne perspektywy i umiejętności. Ponadto wpływa to pozytywnie na morale pracowników i buduje wizerunek firmy jako odpowiedzialnego pracodawcy.
Zwiększenie bazy Klientów i partnerów biznesowych
Brak barier architektonicznych czy cyfrowych umożliwia korzystanie z usług firmy szerszemu gronu osób, w tym np: Klientom z niepełnosprawnościami. Przyjazne środowisko zachęca także partnerów biznesowych do współpracy, pokazując, że firma działa w duchu nowoczesnych standardów.
Długofalowa inwestycja
Inwestowanie w dostępność to krok w przyszłość. Poprawki architektoniczne, takie jak windy, szerokie wejścia czy oznakowanie w alfabecie Braille’a, zwiększają wartość nieruchomości i jej atrakcyjność na rynku. To samo dotyczy usług opartych o platformy czy strony www, wtedy zasób firmy jest bardziej dostępny.
Skąd pozyskać środki na takie, niekoniecznie pierwszoplanowe dla wielu MŚP inwestycje ?
Pożyczki na dostępność sprawią, że Twoje budynki, strony www i zasoby ICT będą dostępne
Wnioski o pożyczki na dostępność przyjmują Partnerzy Finansowi BGK. Środki by realizować inwestycje dostępne pochodzą z: „Dostępność Plus – Europejskie pożyczki dla przedsiębiorców” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Warunki pożyczki
- do 1 mln zł (jeden pożyczkobiorca może skorzystać z kilku pożyczek, które łącznie nie przekraczają 1 mln zł),
- oprocentowanie: 0,15% w skali roku w całym okresie kredytowania,
- okres spłaty: do 7 lat (dla pożyczek do 500 tys. zł) albo 10 lat (dla pożyczek powyżej 500 tys. zł),
- karencja w spłacie: do 12 miesięcy od dnia podpisania umowy pożyczki. (Uwaga: karencja nie wydłuża okresu spłaty pożyczki)
- kapitał pożyczki możesz częściowo umorzyć (max 30% – umorzeniu podlegają wyłącznie ostatnie raty spłaty pożyczki), jeśli firma spełni następujące kryteria:
- 15% – po prawidłowym zrealizowaniu inwestycji i rozliczeniu wydatków finansowanych pożyczką,
- 15% – w przypadku uzyskaniu certyfikatu dostępności w rozumieniu art. 19 ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (certyfikat musi zostać dostarczony w ciągu 12 miesięcy od daty zakończenia realizacji projektu objętego pożyczką).
- Zabezpieczenie pożyczki: weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. W uzasadnionych przypadkach może może zachodzić potrzeba dodatkowego zabezpieczenia pożyczki.
- Pożyczka finansuje wydatki w kwotach brutto, tj. z podatkiem VAT.
Obowiązkowy załącznik – audyt dostępności
Audyt dostępności, w zależności od zakresu inwestycji, na którą przedsiębiorca będzie wnioskować o pożyczkę, powinien:
- określić bariery w obszarze dostępności architektonicznej lub cyfrowej lub informacyjno-komunikacyjnej występujące w zakresie,
- siedziby lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej,
- sposobu lub formy prowadzenia działalności gospodarczej,
- produktów i usług będących przedmiotem działalności gospodarczej.
- zaproponować zestaw działań inwestycyjnych w zakresie zdiagnozowanych barier, w celu dostosowania do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.
Możliwa będzie realizacja przedsięwzięć nie uregulowanych w Standardach dostępności dla polityki spójności 2021-2027 oraz obowiązującym prawodawstwie, o ile przyczyniają się do zwiększenia dostępności i zmniejszenia barier w przedsiębiorstwie dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Jakie koszty przedsiębiorca sfinansuje z pożyczki ?
- zakup lub zlecenie wykonania audytu dostępności ex-ante,
- zakup lub zlecenie wykonania audytu dostępności w rozumieniu art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy o zapewnianiu dostępności,
- zakup robót i materiałów budowlanych,
- zakup, wytworzenie i koszty montażu i uruchomienia środków trwałych,
- zakup usług IT związanych z poprawą dostępności cyfrowej,
- zakup wartości niematerialnych i prawnych,
- szkolenie w zakresie dostępności,
- nadzór inwestorski.
- do wysokości 20% kwoty Pożyczki mogą być finansowane szkolenia dla pracowników przedsiębiorstw w zakresie dostępności. Z
Zakres inwestycji powinien wynikać z Audytu dostępności.
Jak wspieramy firmy w pozyskaniu pożyczki na dostępność
- przygotujemy Audyt dostępności dla wybranego zakresu realizacji projektu w zakresie obejmującym diagnozę oraz poprawę dostępności architektonicznej (np: dostępny budynek czy strona www)
- przygotujemy projekcje finansowe,
Zainteresowane Firmy zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz
Zapisz się na Newsletter !