Promesa dla uzyskania dofinansowania z UE
Spis treści
Promesa co to i jaki ma związek z dotacjami ?
Promesa to dokument wystawiany przez bank, który stanowi pisemne przyrzeczenie udzielenia kredytu w określonej wysokości. Co najważniejsze, bank uzależnia to od wypełnienia, przez Klienta, wymienionych w treści promesy warunków.
Jaki jest charakter prawny promesy ?
Analizując poglądy na temat czym jest promesa, w literaturze prawniczej, można uznać za przeważający pogląd, że promesa kredytowa stanowi umowę, a rodzaj umowy jest uzależniony od treści promesy.
Bank udziela promesy kredytowej na wniosek. We wniosku Klienta banku wyrażona jest wola zawarcia umowy kredytowej. Podobnie wola drugiej strony, czyli banku, objawia się w treści promesy kredytowej. W taki sposób dochodzi do zachowana formy pisemnej umowy.
Aktualnie niektóre programy dotacyjne wymagają przedłożenia promesy jako załącznika do wniosku o dofinansowanie.
Dotacje UE – kiedy przyda nam się promesa ?
Dobrym przykładem wykorzystania promes, w programach dotacyjnych, jest praktyka Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W przedstawionych poniżej działaniach BGK, dotacja UE pozwoli na spłatę kapitału kredytu, jaki firma zaciąga w banku komercyjnym.
- Kredyt technologiczny – wnioskodawca, który ubiega się o dofinansowanie na wdrożenie nowej technologii musi załączyć do wniosku o dofinansowanie promesę kredytu.
- Kredyt ekologiczny – firmy, które pragną sfinansować bezzwrotną dotacją swoje inwestycje w efektywność energetyczną i OZE, muszą dołączyć promesę kredytową z banku.
Promesa kredytowa – jakie warunki musi spełnić firma ?
Na użytek programów dotacyjnych BGK przyjmuje promesy od banków, z którymi zawarł stosowne umowy. Promesy te mają określoną treść.
Przede wszystkim jednak najważniejszym kryterium od którego bank uzależnia udzielenie promesy jest posiadanie tzw. zdolności kredytowej.
Art. 70 prawa bankowego:
1. Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności.
Co zawiera promesa bankowa ?
Wspomniany Bank BGK stosuje wzory promes – w treści powinny znaleźć się m.in:
- dane wnioskodawcy oraz dane banku,
- tytuł projektu – przedsięwzięcia, które objętego dofinansowaniem,
- data i numer wniosku kredytowego, złożonego do banku,
- kwota kredytu w złotych,
- całkowity koszt realizacji projektu, w kwocie brutto,
- wartość wydatków kwalifikowanych projektu danego Klienta,
- warunki zawarcia umowy kredytu,
- warunki uruchomienia kredytu,
- wymagany okres ważności promesy – nie krótszy niż 6 miesięcy od dnia wystawienia
Zapisz się na Newsletter !