info

Bon na innowacje

Bon na innowacje to najprostsza droga do wdrożenia innowacji w firmie

Wystarczą tylko trzy kroki by pozyskać bon na innowacje.

  1. Pierwszy krok to pomysł.
  2. Następny wybranie jednostki naukowej, która opracuje pomysł i nada mu postać technologii lub wyrobu.
  3. Trzeci krok to złożenie wniosku bon na innowacje w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 ( w skrócie: FENG)

Dalsze działania, to m.in odebranie pracy, jaką wykonała jednostka naukowa, czyli opracowanego wyrobu lub technologii i rozliczenie dotacji.

Jak to wygląda w szczegółach ?

Bony na innowacje dla MSP – pomysł

Wróćmy do kroku pierwszego.

Najważniejszy jest pomysł  na nową technologię, wyrób czy usługę. Przynajmniej zarys pomysłu. Jest to konieczne choćby dlatego, że w umowie z uczelnią,  jako wykonawcą usługi, która opracuje dla nas, na przykład technologię, musimy określić, co nas interesuje.

Musimy przy tym pamiętać, że jednostka naukowa ma maksymalnie 18 miesięcy na zrealizowanie usługi. Ponadto realizująca usługę opracowania nowego wyrobu lub usługi uczelnia nie może zlecać części lub całości usługi podwykonawcom.

Jeśli dla realizacji projektu niezbędne jest zaangażowanie innych naukowców/ekspertów, jednostka naukowa powinna zawrzeć z nimi umowę i zaangażować do swojego zespołu projektowego.

Warto więc realnie określić niezbędny czas, by docelowo zaistniała innowacja w naszej firmie.

Innowacyjność w firmie  – warto chronić pomysły !

Często pomysły, jeszcze przed wyborem wykonawcy usługi, mają zaawansowaną postać.

Innowacje techniczne, o ile są na wysokim poziomie, warto chronić, składając wnioski o wzór użytkowy czy patent.

Bywa, że firmy składają wstępnie wnioski o ochronę patentową, a w dalszej kolejności, w ramach usługi, opartej o możliwości wynikające z programu FENG, dopracowanie technologii czy produktu powierzają jednostce naukowej.

Pamiętajcie, swój pomysł zawsze możecie przekonsultować (bez podawania innowacyjnych szczegółów), w ramach doradztwa biznesowego dla małych firm w naszej firmie.

Kolejny krok – wybór jednostki naukowej

Bon na innowacje –  zapytanie ofertowe

Niezwykle ważne jest prawidłowe przygotowanie zapytania ofertowego. Pozwoli m.in uniknąć ewentualnych  korekt finansowych, czyli obniżenia dotacji z uwagi na błędy popełnione przy wyłanianiu wykonawcy usługi.

Tylko wcześniejszy wybór wykonawcy gwarantuje możliwość starania się o bon na innowacje

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy nasza Firma jest zobowiązana do stosowania Prawa Zamówień Publicznych (PZP), przeglądając art.3 ust. 1 pkt 1–5 ustawy.

Ogromna większość firm nie będzie zamawiającymi według PZP.

Zamówienia w ramach projektu

Firmy te zobowiązane będą stosować:  Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.

Odnośnie do zamówień o wartości szacunkowej przekraczającej 50 tys. zł netto, wspomniane Wytyczne, w rozdziale 6.5, nakazują stosować Zasadę Konkurencyjności.

Wartość  szacunkową  zamówienia  ustala się dla projektu. W przypadku bonów na innowacje dla MŚP, gdzie będziemy mieli tylko jednego wykonawcę usługi, będzie to wartość prac,  jakie chcemy zlecić jednostce naukowej.

Ważne:  Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez podatku od towarów i usług, ustalone przez beneficjenta z należytą starannością.

Szczególnie więc ważne jest odpowiednie oszacowanie zamówienia.

Równie ważne, przy wyborze wykonawcy usługi, jest  prawidłowe określenie w zapytaniu ofertowym zakresu usługi, jaką dla naszej firmy ma wykonać uczelnia. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieporozumień z uczelnią.

Efektem przeprowadzonego postępowania ofertowego będzie zawarcie warunkowej umowy z wykonawcą projektu, chętnego opracować dla nas innowacje. Warunkiem, od którego uzależniona będzie realizacja umowy, może być, np.: podpisanie umowy o dofinansowanie, z PARP, w ramach bonu na innowacje.

Umowa ta musi spełnić kilka warunków, niezbędnych byśmy mogli otrzymać  fundusze unijne na innowacje:

  1. Była zgodna z ofertą wykonawcy wybranego do realizacji usługi;
  2. Jednoznacznie wskazywała wykonawcę usługi (przykładowo – nazwa uczelni jest niewystarczająca, należy wskazać nazwę konkretnego wydziału/ jednostki naukowej);
  3. Regulowała harmonogram i tryb odbioru prac;
  4. Regulowała kwestię autorskich praw majątkowych do utworów powstałych w wyniku realizacji usługi; autorskie prawa majątkowe muszą przechodzić na zamawiającego, tj. beneficjenta tak by mógł w pełni korzystać z wyników prac. Uwaga! Przedmiotem umowy nie może być sprzedaż licencji;
  5. Przewidywała kary za opóźnienie w realizacji usługi.

Trzeci krok…

Bon na innowacje – wniosek

Zredagowany wniosek, w sporym zakresie, oparty będzie o ustalenia znajdujące się w zawartej, warunkowej umowie na wykonanie usługi.

Poza ogólnymi danymi projektu (np.: tytuł) i danymi firmy wnioskującej, wniosek o dofinansowanie będzie zawierał m.in.:

  • dane osoby do kontaktu,
  • miejsce realizacji,
  • klasyfikacja projektu,
  • dane dotyczące wykonawcy usługi,
  • zakres projektu,
  • uzasadnienie i cel projektu,
  • innowacyjność rezultatu projektu,
  • wskaźniki liczbowe,
  • harmonogram rzeczowo-finansowy,
  • wycena i uzasadnienie kosztów,
  • stopień gotowości wdrożeniowej rezultatu projektu,
  • włączenie użytkowników końcowych,
  • oświadczenia.

Informacje zawarte we wniosku pozwolą ekspertom oceniającym podjąć decyzję odnośnie  przyznania funduszy europejskich na innowacje.

W tym celu eksperci ocenią wniosek, biorąc pod uwagę m.in.:

  • czy projekt jest zgodny z zasadami horyzontalnymi,
  • kwalifikowalność wybranego Wykonawcy usługi,
  • zgodność z zakresem działania, a cel projektu jest uzasadniony i racjonalny,
  • wpisywanie się projektu w Krajowe Inteligentne Specjalizacje,
  • czy wydatki kwalifikowalne są uzasadnione i racjonalne oraz zgodne z obowiązującymi limitami,
  • czy wskaźniki projektu są obiektywnie weryfikowalne, odzwierciedlają założone cele projektu, adekwatne do projektu,
  • stopień gotowości wdrożeniowej rezultatu projektu (wyrobu, usługi, projektu wzorniczego lub technologii produkcji),
  • włączenie końcowych użytkowników w proces tworzenia nowego lub znacząco ulepszonego produktu (wyrobu, usługi), projektu wzorniczego lub technologii produkcji.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej na innowacje – rozliczenie projektu

Dofinansowanie wypłacane będzie w formie refundacji – po uprzednim poniesieniu i udokumentowaniu przez Wnioskodawcę wydatków z własnych środków.

Uwaga: nie podlega refundacji koszt z tytułu częściowej realizacji zadania przedstawionego w harmonogramie rzeczowo-finansowym projektu, stanowiącym załącznik do Umowy.

Dofinansowanie przekazane na podstawie wniosków o płatność pośrednią nie może przekroczyć 90% całkowitej kwoty dofinansowania. Oznacza to, że o 10% wartości dofinansowania będziemy wnioskowali po zrealizowaniu projektu – usługi przez jednostkę naukową, która opracuje dla nas innowację.  Będzie to tzw. płatność końcowa.

Wnioski o płatność o dofinansowanie na innowacje, składa się elektronicznie, za pośrednictwem systemu SL2014, nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy, licząc od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie.

Do wniosku o płatność należy załączyć:

  • skany dokumentów księgowych potwierdzających poniesienie wydatków (faktur od jednostki naukowej) oraz dokonanie zapłaty (potwierdzenie przelewu), opisanych w wymagany przez PARP sposób, umożliwiający ich przyporządkowanie pozycjom w harmonogramie rzeczowo-finansowym  projektu;
  • kopie protokołów odbioru dokumentujących wykonanie np.: etapu usługi, w ramach której jednostka naukowa tworzy dla nas innowację produktową;
  • kopie (skany) dokumentów związanych z przeprowadzeniem zapytania ofertowego;
  • inne wymagane przez PARP.

Zgodnie z umową, PARP ma maksymalnie 60 dni, na rozpatrzenie naszego wniosku o płatność.

Fundusze unijne innowacja – promocja projektu

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu nasza firma zobowiązana będzie do informowania opinii publicznej o fakcie otrzymania dofinansowania na realizację projektu ze środków FENG, w trakcie realizacji projektu i w okresie 3 lat od dnia zakończenia realizacji projektu.

Obowiązek ten realizuje się m.in. poprzez:

  • oznaczając odpowiednimi logotypami dokumenty dotyczące projektu, np.: ogłoszenia, raporty, publikacje, materiały dla prasy;
  • oznaczając miejsca  realizacji projektu – wystarczy umieść plakat informacyjny z odpowiednią treścią i logotypami,

O zasadach promocji i oznakowania projektów, więcej przeczytasz TUTAJ.

Bon na innowacje – o czym jeszcze warto wiedzieć ?

Podpisując umowę z PARP, na bon na innowacje, musimy realizować projekt  zgodnie z umową. W praktyce musimy kontrolować, jak robi to wykonawca usługi.

Opóźnienie realizacji projektu – co zrobić, gdy wykonawca sygnalizuje, że dla dopracowania np.: technologii potrzeba więcej niż pierwotnie przewidziano ?

Warto pamiętać, że, terminy realizacji poszczególnych działań i etapów projektu określone we wniosku o dofinansowanie, mogą ulec zmianie, po uprzednim poinformowaniu PARP, o ile zmiana ta nie przekracza 3 miesięcy i jednocześnie pozostaje bez wpływu na ustalony w umowie termin zakończenia realizacji projektu.

Czasami,  taka korekta czasowa może okazać się niewystarczająca. Wtedy warto skorzystać z doradztwa biznesowego dla małych firm, które oferujemy, no i realnie spojrzeć na możliwości wykonawcy.

Potrzebny aneks do umowy.

Zmiany do umowy, w ramach FENG, wymagają aneksu lub zgody PARP. Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia  wniosku o zaakceptowanie zmian wraz z przedstawieniem zakresu zmian i ich uzasadnieniem, nie później niż 14 dni od dnia zaistnienia przyczyny dokonania zmiany.  To bardzo ważna kwestia i warto pilnować tego terminu.

Pomagamy przedsiębiorcom pozyskiwać dotacje na finansowanie MSP.

Masz jeszcze pytania ?

Skorzystaj z darmowej, godzinnej konsultacji – wystarczy, że wypełnisz formularz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + 4 =