Dofinansowanie z ZUS na BHP
Spis treści
Czy warto skorzystać z dofinansowania na poprawę BHP na stanowisku pracy ?
Skorzystaj – dofinansowanie zus na bhp – jeśli jako płatnik chcemy poprawić bezpieczeństwo pracy, a także zmniejszyć zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi oraz zredukować niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy w swojej firmie, to jak najbardziej trzeba zainteresować się tym działaniem.
ZUS bardzo szczegółowo zakreślił obszary techniczne podlegające dofinansowaniu
- bezpieczeństwo instalacji technicznych, maszyn, urządzeń i miejsc pracy;
- urządzenia chroniące przed hałasem i drganiami mechanicznymi oraz promieniowaniem elektromagnetycznym;
- oświetlenie miejsc i stanowisk pracy oraz ochrona przed promieniowaniem optycznym;
- ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną;
- urządzenia oczyszczające i uzdatniające powietrze, urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza;
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości, w zagłębieniach i innych strefach
- sprzęt zwiększający bezpieczeństwo pracy na wysokości
- sprzęt i urządzenia służące ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego;
- sprzęt i urządzenia służące poprawie bezpieczeństwa pracy w przypadku narażenia na czynniki chemiczne i szkodliwe czynniki biologiczne;
- środki ochrony indywidualnej.
Dofinansowanie z ZUS na BHP – kto może się ubiegać ?
Udział w konkursie może zgłosić każdy Płatnik. Warunkiem, który musi spełnić łącznie, jest:
- nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne;
- nie zalega z opłacaniem podatków;
- nie znajduje się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem;
- nie ubiega się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania;
- nie ubiegał się o kolejne dofinansowanie przed upływem 3 lat od dnia zwrotu dofinansowania, do którego został zobowiązany.
Wnioskodawca w konkursie może być także rolnik prowadzący działalność gospodarcza i zatrudniający pracowników na umowę o pracę, odprowadzający za nich składki na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne do ZUS.
Warto mieć na uwadze, że w każdej chwili te dane są możliwe do sprawdzenia przez ZUS, dlatego przed złożeniem wniosku warto upewnić się, że dane podawane we wniosku mają odzwierciedlenie w urzędach.
Na co warto zwrócić uwagę starając się o dofinansowanie z ZUS na BHP
Przede wszystkim jest kilka kwestii, które trzeba brać pod uwagę, rozważając starania o dofinansowanie z Zus na Bhp
Wskaźniki bezpieczeństwa
Do wniosku zawsze należy dołączyć ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy objętych projektem. Na przykład w kilku przypadkach potrzebne będą pomiary czynników szkodliwych i uciążliwych na stanowisku pracy, którego projekt będzie dotyczył.
Przede wszystkim celem działania jest POPRAWA warunków pracy. Dlatego należy wybrać te obszary, czy te stanowiska, w których poprawa realnie nastąpi.
Zakupy – nowe czy starte?
Dofinansowane będą jedynie urządzenia i sprzęt fabrycznie nowy, czyli rok produkcji lub wytworzenia nie może być wcześniejszy niż poprzedzający rok złożenia wniosku albo przedmiot inwestycji.
Katalog działań
Na wsparcie mogą liczyć tylko działania inwestycyjne i doradcze, wskazane w Katalogu działań.
Wsparcie działań doradczych jest elementem dodatkowym projektu. Przede wszystkim, celem działań doradczych jest udowodnienie, że zrealizowana inwestycja poprawiła wskaźniki BHP w przedsiębiorstwie
Warto przejrzeć katalog na 2024 rok. Działania, których nie ma na liście są wykluczone ze wsparcia.
Trwałość projektu
Trwałość projektu trwa przez okres 3 lat, od dnia, kiedy projekt uzyska zatwierdzenie. Przede wszystkim warunkiem zachowania trwałości projektu jest utrzymanie stanowisk pracy objętych dofinansowaniem. Chodzi o utrzymanie stanu zatrudnienia pracowników na poziomie podobnym do staniu na dzień odbioru projektu.
Dofinansowanie dla stanowisk pracy, których jeszcze nie ma i dla budynków, które są w budowie
Warto pamiętać, że dofinansowanie jest przeznaczone na poprawienie poziomu BHP na istniejących stanowiskach pracy. Dlatego, nie można więc się ubiegać o dofinansowanie dla stanowisk, które dopiero zostaną stworzone i budynków, które nie funkcjonują.
A inne dofinansowania ?
Przedsiębiorca może uczestniczyć w innych programach wsparcia z PARP, z NCBiR czy innych instytucjach, ale musi mieć na uwadze zasadę, że dofinansowanie z różnych źródeł nie może dotyczyć zakupu tego samego przedmiotu lub urządzenia, o które ubiega się z ZUS.
Dofinansowanie z ZUS na BHP w 2024
- W 2024 roku termin składania wniosków: od 26 lutego do 27 marca.
- Wykluczenie działania lub czynności nie powoduje odrzucenia całego wniosku o dofinansowanie. Przede wszystkim ZUS odrzuci wniosek, jeśli uzna wszystkie zawarte w nim działania do wykluczenia. Ponadto kwota dofinansowania nie może być niższa od minimalnej kwoty dofinansowania czyli 10.000 zł. Nie może też być wyższa niż 300.000,00zł.
- Świadczenia przyznane w ramach ustaw covidowych nie mają wpływu na możliwość udziału w konkursie.