Kujawsko Pomorskie – bezzwrotne dofinansowanie dla firm
Spis treści
Na co można wykorzystać grant w kujawsko pomorskim ?
Bezzwrotne dofinansowanie dla firm. Kujawsko pomorskie zaprasza do składania wniosków o grant (dofinansowanie), w ramach projektu pn. „Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0’’
Środki stanowią świetną okazję dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w:
- swoją infrastrukturę badawczo – rozwojową i jednocześnie wdrażać nowe albo ulepszone wyroby czy usługi,
- otrzymać wsparcie na zakup prac badawczo – rozwojowych w organizacjach prowadzących badania i upowszechniających wiedzę (np: szkoły wyższe),
- otrzymać środki na zakupu zaawansowanych usług np. na przygotowanie wniosków patentowych.
Nabór wniosków o dofinansowanie (grant) potrwa do dnia 25 listopada 2024 roku.
Uwaga – nabór może zostać skrócony, gdy złożone wnioski przekroczą budżet o 150%
W niniejszym artykule przybliżymy kto i na jakich warunkach może skorzystać ze wsparcia.
Czym jest bezzwrotne dofinansowanie dla firm ?
Bezzwrotne dofinansowanie to wsparcie finansowe (pomoc de minimis), które po spełnieniu określonych warunków nie podlega zwrotowi. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca, który otrzymał takie wsparcie, nie musi oddawać środków, jeśli wykorzystał je zgodnie z przeznaczeniem oraz złożył odpowiednią dokumentację rozliczeniową. Bezzwrotne dotacje przeznaczone są najczęściej na realizację konkretnych celów. W przypadku tego konkursu celem jest wzmocnienie potencjału badawczego i innowacyjnego firm, przede wszystkim ich wzrostu konkurencyjności na rynku.
Jakie firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie w naborze ogłoszonym przez KPFP ?
W ramach tego działania o grant ubiegać się mogą wszystkie firmy:
- mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa
- small mid caps lub
- duże przedsiębiorstwa (za wyjątkiem small mid caps tj. małych spółek o średniej kapitalizacji, które mogą realizować tego typu projekty bez zachowania niniejszego warunku), ale wyłącznie w przypadku projektów podejmowanych przy współpracy z MŚP
Obligatoryjnym warunkiem uczestnictwa w konkursie jest:
- rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o grant oraz
- nieprzerwane prowadzenie tej działalności przez 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o grant na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.
Firma, która ubiega się o bezzwrotne dofinansowanie nie może posiadać zaległości wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.
Możliwości dofinansowania różnych projektów
Bezzwrotne dofinansowanie dla firm w kujawsko-pomorskim przewiduje możliwość sfinansowania rożnych projektów, o różnych celach. Wnioski o dofinansowanie będą składane w ramach trzech modułów. Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie w modułach I i II, natomiast w module III maksymalnie 3 wniosków w ramach programu Fundusz Badań i Wdrożeń 3.0.
Moduł I, „Fundusz Badań i Wdrożeń”
Wsparcie pozwoli na stworzenie i rozwój zaplecza B+R w przedsiębiorstwach lub w organizacjach prowadzących badania i upowszechniających wiedzę; a także prowadzenie prac badawczo- rozwojowych przez przedsiębiorstwa lub ich konsorcja mających na celu opracowanie nowych produktów/usług, procesów lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów/usług, procesów.
- wielkość projektu: od 150.000,00zł do 800.000,00zł (wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie)
- kwota grantu – max. 450.00,00zł i nie więcej niż 67% kosztów kwalifikowanych (w praktyce, z uwagi na punktacje do 57% kosztów kwalifikowanych)
- warunek: wartość zakupionego sprzętu na potrzeby prac B+R (który może być tez wykorzystywany na potrzeby wdrożenia) musi stanowić co najmniej 85% kwoty grantu obliczonej dla danego projektu.
Ścieżka Smart – gdy potrzebujesz większych środków na na prace B+R albo inwestycje wdrażające nowe produkty / usługi
Moduł II – „Voucher Badawczy”
Przewiduje zakupu prac badawczo-rozwojowych i ich wyników przez przedsiębiorstwa w organizacjach prowadzących badania i upowszechniających wiedzę. Takimi organizacjami od których można nabyć wyniki prac B+R są m.in: uniwersytet, politechnika lub instytut badawczy, agencja zajmująca się transferem technologii, pośrednik w dziedzinie innowacji, fizyczny lub wirtualny podmiot prowadzący współpracę w dziedzinie badań i rozwoju.
- wielkość projektu: od 80.000,00zł do 130.000,00zł (wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie)
- kwota grantu – max. 90.00,00zł i nie więcej niż 77% kosztów kwalifikowanych (w praktyce, z uwagi na punktacje do 67% kosztów kwalifikowanych)
Moduł III – „Bon na patent +”
Zakłada dofinansowanie zakupu zaawansowanych usług doradczych / usług proinnowacyjnych (np. na przygotowanie nowych wniosków patentowych, ochrony wzorów przemysłowych, związanych z prototypowaniem, testowaniem, transferem technologii, itp.)
- wielkość projektu: od 60.000,00zł do 105.000,00zł (wartość kosztów kwalifikowanych w projekcie)
- kwota grantu – max. 80.00,00zł i nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych (w praktyce, z uwagi na punktacje do 70% kosztów kwalifikowanych)
Jak uzyskać dofinansowanie?
Proces aplikowania o bezzwrotną dotację składa się z kilku kroków.
Najważniejszym krokiem jest wnikliwe prześledzenie kryteriów, według których oceniany będzie składany wniosek .
Jeśli przeanalizujemy je dokładnie nie pominiemy takiego aspektu, jak:
- Innowacyjny charakter naszego przedsięwzięcia
- Cel naszego przedsięwzięcia i jego wykonalność
- Zapotrzebowanie rynkowe na nasz produkt, technologię lub usługę będącą rezultatem przedsięwzięcia
- Trwałość przedsięwzięcia
- Sprawdzimy, czy nasze przedsięwzięcie wpisuje się w inteligentne specjalizacje dla regionu kujawsko-pomorskiego.
- Agenda Badawcza w I Module
Firma musi wyłożyć środki własne (lub z kredytu / pożyczki) na realizacje projektu.
To ważny aspekt planowania projektu. W praktyce ma to wyglądać tak: po pozytywnej ocenie złożonego wniosku o dofinansowanie i podpisaniu umowy, firma realizuje zakupy (ponosi wydatki) ze środków własnych. I dopiero wtedy firma składa wniosek o 1-razową wypłatę grantu (dofinansowania).
Agenda Badawcza
Każdy wnioskodawca musi załączyć prawidłowo wypełnioną agendę badawczą. Przedstawi w niej program prac rozwojowych planowanych do przeprowadzenia z użyciem infrastruktury powstałej lub zakupionej w wyniku realizacji przedsięwzięcia.
Agenda musi zawierać główne obszary badawcze – plan prac badawczo- rozwojowych, przewidywane wyniki zaplanowanych prac.
Komercjalizacja wyników prac B+R
Każdy przedsiębiorca musi zadeklarować wdrożenie wyników prac B+R we własnej działalności gospodarczej. Można też alternatywnie zadeklarować udzielenie licencji lub sprzedaż wyników prac b+r innemu przedsiębiorcy.
Komercjalizacja powinna nastąpić najpóźniej do 2 lat od zakończenia realizacji grantu.
Wdrożenie może być zrealizowane ze środków własnych lub innego zewnętrznego źródła finansowania.
Przerwanie realizacji przedsięwzięcia oraz rezygnacja z wdrożenia nie będzie skutkować zwrotem uzyskanego bezzwrotnego dofinansowania, ale należy udowodnić, że te działania są bezcelowe z ekonomicznego punktu widzenia.
Bezzwrotne dotacje pozwalają przedsiębiorcom na inwestycje, które często byłyby zbyt kosztowne, gdyby realizowane były tylko ze środków własnych. Dzięki dotacjom firmy zyskują możliwość szybszego rozwoju, poprawy efektywności, a także lepszego konkurowania na rynku. Dla wielu firm wsparcie to okazja, aby wprowadzić innowacje. A ponadto rozszerzyć działalność na nowe rynki lub dostosować swoje operacje do wymogów zrównoważonego rozwoju.
Podsumowanie
Bezzwrotne dofinansowanie dla firm w województwie kujawsko-pomorskim to szansa dla przedsiębiorców. Dzięki niemu będą mogli zrealizować ambitne cele rozwojowe, zwiększyć konkurencyjność i przygotować firmę na przyszłe wyzwania. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu i przygotowaniu wniosku przedsiębiorca może zyskać realne wsparcie finansowe, które przyspieszy rozwój jego działalności.
Zainteresowane pozyskaniem grantu Firmy zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub poprzez formularz
Zapisz się na Newsletter !